Що таке триплексне скло і як воно влаштовано
Зламостійкість віконної конструкції з металопластику — вікон або дверей — одна з характеристик, яку значною мірою визначає склопакет, а точніше, використовувані в ньому стекла. Щоб в цьому переконатися, достатньо ознайомитися з класами протистояння вікон силовому зламу.
Існують окремі класи, які регламентують рівень стійкості скла до різних навантажень, і найміцнішими в них виявляються саме стекла триплексного типу. Завдяки чому досягаються такі властивості?
Будова триплексного скла
Триплекс належить до класу багатошарових стекол. Крім високої удароміцності, триплекс володіє кращими характеристиками поглинання шуму: звичайне скло поглинає шум на рівні 32 дБ, у триплекса цей показник дорівнює 39-42 дБ.
Триплексне скло часом називають ламінованим, але це вірно лише частково — існує дві базові технології виготовлення триплекса. В одній з них використовується спосіб плівкового триплекса, що нагадує ламінування: на скло наноситься полімерна плівка (найчастіше PVB — полівінілбутиральна плівка), потім ще одне скло і т. д. У процесі нагрівання і підвищення тиску шари склеюються, утворюючи єдиний монолітний сендвіч.
Заливний триплекс виготовляється іншим методом. Між стеклами замість плівки наноситься клейовий склад, який потім полимеризуется під впливом ультрафіолетового випромінювання.
В триплексі використовується гартоване скло, що має підвищену міцність в порівнянні зі звичайним склом. При пошкодженні триплексного скла його осколки не розлітаються, а залишаються на місці. Прикладом можуть служити автостекла, кожен бачив їх розбитому вигляді.
Використання триплексного скла в металопластикових конструкціях дозволить підняти їх клас зламостійкості щонайменше до рівня RC1 (W1 за німецькою стандартизацію), а якщо встановлена протизламна фурнітура, то класу RC2 (W2), який забезпечує досить високий рівень зламостійкості.
Багатошарові стекла, до яких належить триплекс, в залежності від стійкості до удару м'яким тілом поділяють на 4 класи від СМ1 до СМ4; стійкість до удару твердими предметами регламентується 5-ма класами стійкості до пробивання від Р1А до Р5А.