Як зламують металопластикові вікна та методи захисту
Зламостійкість віконних конструкцій відрізняється від аналогічної характеристики вхідних дверей — у вікні є слабка ланка у вигляді скла, яке можна вибити або вирізати. Жителів середніх поверхів питання зламостійкости мало хвилює, а ось для мешканців верхніх та нижніх тема зламу вельми актуальна. Якими ж способами зламують металопластикові вікна і чим від них можна захиститися?
У матеріалі наведена загальноукраїнська статистика зламу металопластикових вікон. Вона в цілому збігається з європейською, її значеннями можна оперувати стосовно Одеси — якщо і буде похибка, то її величиною з певністю можна знехтувати.
Отжим (злам стулки)
Один з найпоширеніших способів. Секрет його «популярності» криється в простоті та тихій роботі, яка практично не викликає шуму. За статистикою, віджиманням відривається близько 70% зламаних металопластикових вікон.
При зламі віджиманням з зовнішньої сторони вікна між стулкою і рамою просовується ломик (ліва частина ескізу). Його рух насильно зрушує стулку, вивільняючи її зачепи з відповідних частин фурнітури. Дія повторюється з декількох боків стулки, після чого остання відкривається.
Аналогічні дії з тим же результатом можна зробити викрутками та клинами. На фото показаний тестовий злам за допомогою цих інструментів.
Захист від віджиму забезпечує протизламна фурнітура. Цапфи в ній мають не циліндричну форму, як у звичайній фурнітурі, а грибоподібну, що не дозволяє їм вийти з упору. Конструкція і робота захисної фурнітури докладно описані в окремому матеріалі нашого сайту.
Певною мірою додатковий захист від віджиму надають, як не дивно, дитячі замки окремого типу. По суті, вони створюють додаткову точку фіксації стулки, яку зламникові доведеться долати.
Зазначимо, що якщо житло знаходиться у віддаленому малолюдному місці і у злочинця є можливість вибити скло, то наявність протизламної фурнітури вам нічого не дасть.
Вибивання або вирізання скла
Третій за частотою використання спосіб проникнення — вибивання або вирізання скла. Такою методикою користуються малокваліфіковані зловмисники, у яких немає досвіду для тихого зламу фурнітури. Або, як уже говорилося, місце розташування житла дозволяє «винести» скло, і з фурнітурою немає сенсу возитися. У цьому разі навіть спецстекла вам нічого не дадуть, а от в густонаселених місцях, одним з яких є по суті майже вся Одеса, їх використання безумовно дасть результат.
Установка товстого скла
Багато хто позиціонуює цей варіант як підвищення зламостійкості, але це повна нісенітниця. Навіть якщо встановити максимально товсте шестиміліметрове скло, яке використовується в металопластикових вікнах, то його усе одно виб'ють важчим предметом або інструментом. Єдине, що може дати потовщене скло — підвищений рівень звукоізоляції.
Установка скла, армованого захисною плівкою
Цей варіант вже цікавий і забезпечує певне підвищення міцності скла і зламостійкости склопакета в цілому.
Звичайне скло від удару розлітається на шматки, але захисна плівка розсіює частину удару, не даючи склу розлетітися. Воно дає тріщини, але залишається на місці. Звичайне скло можна вибити одним вдалим ударом, щоб витягти армоване, зловмисникові доведеться нанести додаткові удари. Погодьтеся, людина, яка молотить чимось по склу, приверне більше уваги, та й часу буде потрібно більше.
І ще. Якщо звичайне скло можна частково вирізати, і просунувши руку в отвір, відкрити стулку зсередини, то з плівкою такий варіант не спрацює. Не спрацює він і при установці дитячих замків в тому разі, якщо вони замкнені на ключ.
Триплексне скло
Один самих зламостійких варіантів, подальший розвиток попереднього рішення. Триплексне скло складається з декількох шарів загартованого скла, скріплених полімерною плівкою.
Вибити триплекс можна — нічого неможливого в сфері подолання безпеки немає, але зробити це дуже непросто — шари плівки в ще більшому ступені розсіюють силу удару. Навіть сокирою можна тільки прорубати скло, але воно усе одно залишиться на місці, виконуючи свою функцію.
Витискання склопакета
На жаль, на кожний захист злочинці знаходять нові методики. Найчастіше вони являють собою способи обходу захисту. Стосовно до вікон це означає, що добре захищений склопакет часом простіше видавити, ніж вибивати скло або віджимати стулку. Склопакет кріпиться до рами за допомогою штапиків. Застосувавши потужне зусилля, штапики можна зірвати зі своїх місць, після чого склопакет видавити всередину приміщення. Дуже рідкісна методика, тому що потрібно мати точку опори для прикладення зусилля.
Захистом від вдавлення є спеціальні протизламні штапики з виступами, які входять в раму. Гарне, але екзотичне для Одеси рішення — ніхто з виробників на момент написання матеріалу його не пропонує.
Існує і народне рішення — фіксація штапиков саморізами, що входять в раму або стулку. Цей варіант настільки ж екзотичний, як і попередній — привабливості інтер'єру капелюшки саморізів явно не додадуть. Крім того, потрібно чітко витримувати потрібний кут входження саморізів. В іншому разі є ризик «влетіти» в склопакет, порушивши його герметизацію. Загалом, не найкраще рішення.
Висвердлювання ручки
Ще один досить рідкісний і трудомісткий варіант зламу вікна. Із зовнішнього боку висвердлюється вісь ручки або біляосьовий простір, після чого стає можливим відкриття стулки. І окремий вид дитячого замка, поєднаний з ручкою, захисту не дасть.
Захистом є спеціальні ручки, захищені загартованої пластиною.
Епілог
Уважний читач запитає, де ж друга за частотою методика проникнення в житло через вікно. На жаль, до зламу вона не відноситься — доступ в приміщення надають відкриті на провітрювання стулки і в ще більшому ступені кватирки, що займає близько 14% від усіх крадіжок через вікно. Ламати в цьому разі нічого не потрібно, відповідно і захисту немає.
Якщо хтось скаже, що найкращим варіантом захисту житла від віконних крадіжок є решітка, то заперечити це твердження буде неможливо. Але в будь-якому разі ухвалення рішення про доцільність того чи іншого захисту залишається за вами.